Neplodnost trápí každý pátý pár

Škola, kariéra, cestování, hledání správného protějšku, bydlení a pak děti. Právě toto pořadí priorit způsobuje v posledních letech problém, o kterém se těžko mluví, ale který postihuje každý pátý pár. Neplodnost. Zatímco dříve byla vina na straně ženy, dnes jsou na tom obě pohlaví stejně a statistiky přinášejí rok od roku horší čísla. Co neplodnost způsobuje? Jak situaci řešit?

Může za to žena?

Nemají dítě, může za to ona. Bývávalo. Zatímco dříve dle statistik byla opravdu na vině z větší části žena, dnes na tom jsou ženy a muži vzhledem ke statistice stejně. A co hůř, právě u mužů je situace každým rokem horší. Podle nejnovějších statistik se počet spermií u českých mužů každoročně snižuje o 1,6 %, za posledních 25 let klesl celkový počet o 60 % a lépe na tom není ani kvalita spermií, i ta je rok od roku horší.

Špatné stravování a životní styl

Oddalování mateřství je samozřejmě problém číslo jedna. U žen začíná klesat kvalita vajíček již od 25 let věku, ale kdo v tomto věku dnes myslí na mateřství? A ve věku, kdy je žena již připravená s partnerem založit rodinu, už otěhotnění není automatické. Často dojde k otěhotnění až za pomoci odborníků a metody IVF. Ale na vině není jen samotný věk partnerů, svůj díl viny nese špatné stravování a hektický životní styl. Prostá změna jídelníčku, priorit a utřídění si vlastních myšlenek může být korunováno úspěchem.

Cesta asistovanou reprodukcí

V případě, že se více jak rok nedaří otěhotnět přirozeně, je vhodné se svěřit do rukou lékařů, kteří po vyšetření každého z partnerů navrhnou další postup. Možností je několik, oplodnění vlastních vajíček vlastními spermiemi, lze také využít vajíčka dárkyně nebo naopak darovaných spermií. Vzhledem k tomu, že příčina neplodnosti může být na straně partnerky i partnera zároveň, k umělému oplodnění mohou být použita darovaná vajíčka i darované spermie.