Kvasinkové infekce v těhotenství dovedou hodně potrápit

Těhotenství patří v životě ženy obvykle k velmi hezkému životnímu období. Příchod nového človíčka na svět je spojený s příjemným očekáváním. S jiným stavem však také souvisí některé nepříjemné tělesné projevy, jimž se nastávající maminka musí vyrovnat. Které to jsou?

Ranní nevolnosti, kvasinkové infekce

Kromě ranních nevolností, jimiž ženy často trpí, hormonální změny mohou také způsobit výtok v těhotenství. Nepříjemnými projevy bývají hlavně pálení, svědění v oblasti vnějších rodidel, které mohou být i zarudlá nebo oteklá. Problém se dá vyřešit volně prodejnými léky. Nikdy ale není na škodu, když budoucí maminka navštíví svého ženského lékaře a poradí se s ním o možné léčbě.

Co je to fertilita?

Fertilita neboli plodnost souvisí s věkem i se životním stylem. Má-li pár problém s plodností, možnými příčinami může být špatné stravování, nedostatek pohybu nebo stres. Nejvhodnějším věkem ženy pro početí prvního potomka je okolo 24 let. S vyšším věkem se bohužel plodnost snižuje. Po čtyřicítce již není tolik běžné přirozenou cestou otěhotnět. Zároveň přibývá těhotenských problémů, jako je předčasný porod, vrozené vývojové vady. S početím ale mohou mít problém i mladé ženy.

Když se nedaří

Jak otěhotnět? Pokud se nedaří přirozenou cestou, je tu potom asistovaná reprodukce, ve které se Česká republika stala dokonce velmocí. Umělé oplodnění je za určitých podmínek českým ženám hrazené ze zdravotního pojištění. Nesmí jím ovšem být více než 39 let. I v případě přirozené cesty platí, že žena by měla dodržovat zdravý životní styl, vyhýbat se stresu a alkoholu nebo kouření. Problémem ovšem může být i nadváha, která často bývá příčinou neplodnosti. Při plánování těhotenství je také vhodné začít užívat kyselinu listovou, která podporuje zdravý vývoj plodu.

Každé těhotenství je jiné. Ale by dobře probíhalo, je třeba dodržovat určitá pravidla.