Kolik piv ročně vypije průměrný Čech? Pivo nám stále chutná, spotřeba roste!

Data z letošního roku ještě k dispozici nejsou, ale je nepravděpodobné, že by se za posledních dvanáct měsíců konzumace piva v české kotlině snížila. V roce 2018 byla produkce tuzemských pivovarů rekordní. S 21,3 miliony hektolitrů chmelového nápoje šlo o 4,7 % meziroční růst. Za zvýšením výroby stálo především pivo určené k exportu do zahraničí. Konkrétně se vyvezlo o 11,8 % více. Pozadu však nezůstali ani naši pivaři. Postarali se o zvýšení celkové spotřeby na 16,5 milionu hektolitrů, což po přepočtu na obyvatele znamená, že průměrný Čech za rok vypije 141 litrů. Tedy o šest velkých piv více než v roce 2017.

Český svaz pivovarů a sladoven uvedl, že jedním z trendů je snížení konzumace čepovaného piva v hospodách a restauračních zařízeních. Z celkového objemu vypitého piva šlo o 36 %, což bylo o dva procentní body méně než v roce předchozím. Na národní nápoj sice dopustit nedáme, ale pozvolna přesouváme konzumaci do domácích podmínek. Bezesporu tomu nahrávají i cenově dostupné pivovarské varny a rostoucí počet domovarníků.

Kam se české pivo vyváží?

Na pivo z české produkce narazíte i tam, kde byste ho zřejmě nečekali. Ale zatímco do destinací jako Čína export klesá (pro představu: v roce 2017 se vyvezlo méně než 20 tis. hektolitrů), na Slovensko do Německa jsme loni vyvezli více než milion hektolitrů. Posílil také export do Maďarska a mimo EU se našeho piva prodalo hodně i v Rusku.

Jaké obaly preferujeme?

Tanky na výrobu piva jsou pro zlatavý mok dočasným domovem. Jakmile dozraje, stáčí se do obalů. A zatímco lahvové pivo si v roce 2018 polepšilo o jedno procento na 40 % z celku, o dvě procenta klesl prodej piva stáčeného do sudu. Stejně tak klesl výstav do plastových lahví (o 4 % na 12 %). Překvapivě však vzrostl zájem o pivo v plechu, a to o více než čtvrtinu. Plechovky si tedy z koláče výstavu ukrojily 11 %, což je téměř čtyřnásobek piva tankového.

Co se týče obliby konkrétních typů piva, jednoznačně kralují ležáky. S 50,3 % překonaly výčepní piva, u nichž spotřeba klesla na 45,2 %. A z čeho nejraději pijete pivo vy?