Jak ovlivnil nový zákon o odpadech povinnosti kolem ročního hlášení?

Roční hlášení za odpady je jednou z povinností, kterou mnozí znechuceně dělají. Není to jediná povinnost s odpady, také je potřeba produkci odpadu průběžně evidovat a výkaz statistiky zasílat na ČSÚ. Zákony jsou zákony a pokud překračujete zákonem daný limit produkce odpadů, pak se vás povinnost ročního hlášení týká. V roce 2021 došlo k přijetí nového zákona o odpadech 541/2020 Sb., který se postaral o některé změny, které byste měli znát.

Jaké změny nový zákon o odpadech přinesl?

Jedná se o důležité změny. Do roku 2021 byly limity dány tak, že jste museli zpracovat roční hlášení, pokud jste přesáhli produkci 100 tun běžného nebo 100 kilogramů nebezpečného odpadu za rok. Nyní je limit u nebezpečného odpadu navýšen na 600 kilogramů, u běžného odpadu zůstal limit beze změny. Co to pro vás znamená? Pokud produkujete méně nebezpečného odpadu, už nemusíte roční hlášení zpracovávat. Pokud ho produkujete více, nic se pro vás s touto změnou nezměnilo.

Zajisté však oceníte změnu, kterou je prodloužení termínu pro odeslání ročního hlášení za odpady na ČSÚ. Doposud byl termín 15.2., nově je to 28.2. Až budete dělat roční hlášení za odpady 2022, máte na to čas až do konce února.

Nepřidělávejte si starosti navíc

Pokud produkujete tolik odpadu, že se vás týká roční hlášení za odpady, ještě to neznamená, že byste ho museli dělat svépomocí. Stále více podnikatelů firem i obcí si nechává dělat roční hlášení od specialistů. Společnost na Rocnihlaseni.cz vám roční hlášení za odpady profesionálně zpracuje a včas odešle na ISPOP. Jde o levnou službu, která vám ušetří mnoho starostí i námahy. Už tak je byrokratická zátěž v našem státě vysoká, tak proč si neubrat ze svých beder trochu těch povinností, když jsou tu specialisté, kteří vám rádi pomohou.